Skip links

WYWIADY – ZŁOTY ŚRODEK NA CHRZĄSTKĘ

Share

Uszkodzenia chrząstki stawowej to nie tylko problem zawodowych sportowców. Mogą one być spowodowane urazem lub powstać w przebiegu zmian zwyrodnieniowych u każdego z nas, a ryzyko wzrasta wraz z wiekiem. Brak prawidłowego leczenia powoduje u pacjentów znaczne dolegliwości bólowe, sztywność i ograniczenie ruchomości stawów. Na szczęście na pomoc przychodzi nowoczesna medycyna.

Dzięki technikom artroskopowym, zabiegi operacyjne na stawach stały się dużo bezpieczniejsze, chociaż leczenie uszkodzonych powierzchni chrzęstnych nadal jest nie lada wyzwaniem dla chirurgów ortopedów. Wśród metod obecnie stosowanych wyróżnia się najnowsza zdobycz techniki medycznej: wypełnianie powierzchni wymagających leczenia formą płynnego implantu samoczynnie dopasowującego się do kształtu i głębokości uszkodzenia.

Autologiczny przeszczep chondrocytów (ACI) to dzisiaj złoty standard w leczeniu tkanki chrzęstnej. Chondrofiller Liquid, bo o nim mowa, to produkt opracowany i wyprodukowany przez niemiecką firmę, który wykorzystuje się do wypełniania rozległych jak i małych punktowych ubytków chrząstki stawowej. Jest to preparat kolagenowy, który uzyskuje swój ostateczny kształt in-situ, czyli już po wstrzyknięciu go w wymagane miejsce.

Składa się z dwóch płynnych komponentów, które na krótko przed dostaniem się w strefę ubytku mieszają się ze sobą, przechodzą proces galaretowacenia i twardnienia. W ciągu kilku minut dopasowują się do kształtu ubytku chrząstki stawowej. Aby ta metoda była skuteczna Chondrofiller musi mieć kontakt ze zdrową chrząstką. Jest swego rodzaju matrycą umożliwiającą wrastanie własnych komórek, zwanych chondrocytami, w obszar uszkodzenia. Specyfik podawany jest do stawu na uszkodzone powierzchnie stawowe metodą artroskopową lub poprzez miniartrotomię (czyli niewielkie otwarcie stawu) igłą i dwukomorową strzykawką.

Podczas jednego zabiegu możemy pokryć kilka ubytków chrząstki stawowej w tym samym stawie.

Lista zalet tej metody sprawia, że jest ona coraz częściej używana przez chirurgów specjalizujących się w leczeniu stawów. Uważana za małoinwazyjny, jednoetapowy zabieg, gdzie czas ingerencji chirurgicznej lekarza jest ograniczony do minimum, pozwala na skrócenie okresu rekonwalescencji. Dodatkowo jest to technologia prosta w użyciu, a operujący lekarz nie musi ingerować w strukturę tkanki stawu poprzez wykonanie mikrozłamań uszkodzonego stawu.

Dr n.med Piotr Wiśniewski

Chirurg ortopeda, specjalista w zakresie artroskopii stawów. Główny obszar zainteresowań doktora to staw kolanowy i barkowy.

Join the Discussion

Return to top of page